NAISSAAR

NAISSAAR – Viimsi vald

Sõida meiega Naissaarele Rohuneeme sadamast. Naissaare huviväärsuseks on Lõuna-, Kesk-, või Põhja matkarajad, liigirikas loodus, kitsarööpmeline raudtee ja osati toimiv rongiliiklus, tsaariaegsed suurtükipatareid, nõukaaegne miinitehas, paradiisirand ja puhas rannaliiv. Sõidu aeg saarele ca 30 minutit.

Naissaar on ideaalne koht kuhu viia välisturiste ekskursioonile, kuid ka kosutav ja imeline loodus Tallinna lähedal sõprade ja perega puhkamiseks. Saarel olemas kõik võimalused korraldada suvepäevi, sünnipäevi, seminare jne. Kohapeal olemas majutus- ja toitlustusvõimalused kuni 120-le inimesele kaunis külalistemajas. Samuti on saarel väike kõrts, telkimisvõimalused ning kaunid matkarajad. Võta ühendust ja organiseerime sinu eest kõik.

Naissaarel uudistamiseks on meil pakkuda kas veoauto ekskursioon või loodusmatkad Naissaare matkaradadel. Veoauto safari-ekskursioon annab ülevaate saare ajaloost ning viib põnevamatesse kohtadesse ja räägitakse rajatiste ajaloost. Külastatakse põhjatipu majakat, tsaariaegseid patareisid, miinitehast, vana puukirikut ja surnuaeda. Võib külastada ka Nargen Opera “ooperiteatrist”. Ekskursiooni kestvus ca 2,5h, kuid vajadusel saab lühendada ka 1,5 tunnini.

Saarel leidub palju toredaid liivarandu, mis pole ülerahvastatud, lisaks rannamõnudele saab nautida ka üle mere paistvat Tallinna siluetti, mis on eriti uhke kui linn on tuledesäras.
Samblaga kaetud põlismetsa alt võib saada rikkaliku marja- ja seenesaagi.

Naissaar on looduspark ning asub Tallinnast 12 km kaugusel. Pikkust on 9 km ja laiust 4 km. Kõrgeim tipp on Kunila-mägi oma 27 meetriga. Saar on kaetud valdavalt metsaga, kuid liivased rannad vahelduvad kivikülvidega ning rändrahnudega. Matkajate jaoks on rajatud õpperajad, mis võimaldavad osa saada ilusast ja eripalgelisest loodusest.

Vanimad andmed Naissaare kohta pärinevad 11. sajandist munga Bremeni Adami kroonikast, kus räägitakse saarest Terra feminarum (naiste maa). Mõnes ürikus on kasutatud nime Amazonia. Legendi kohaselt  said sealsed naised lapsi koledate elukatega. Kui sündisid poisid olid need koerakoonlased, kui tüdrukud, siis olid need imeilusad. Adam väidab ka, et lapsi saadi saart külastanud meremeestega ja amatsoonide poolt vangi võetud sõduritega. Seejärel kihutati mehed kurjaga minema. Meheikka jõudnud poisid müüdi slaavi orjaturgudel.

Naissaare sadam aastatel 1920-30

Mädasadam. Selles rannas toimus miinide õhkimine. Varem kulges siia miiniladudest raudteeharu, üksik pinnasest väljaulatuv rööbas Mädasadama ja Miiniladude vahelisel teel ohustab jalgrattureid tänaseni. Foto H.Muda, suvi 2004

Saarel on põnevad suurtükipatareid, vana puukirik ja militaarne ajalugu.